קרוב לגופי

קרוב לגופי / ינקות 0 – 10 חודשים

המנשא הוא רעיון נפלא: מאפשר לנו להיות הכי קרובים לתינוק וגם להמשיך בפעולות היומיום

"כל קצות העצבים תחת עור התינוק, שזה עתה נחשף לעולם, כמהים לחיבוק, כל הוויתו כל טבעו, מובילים לכך שיוחזק בזרועות מישהו". ג'ין לידלוף, "עקרון הרצף"

בעברנו הקדום שימשנו כמנשא טבעי לתינוק שנאחז בנו כדי לשרוד. התינוק בימינו לא זקוק להצמד לגופנו לשם השרדות פיזית אלא לצורך נפשי, החשוב לא פחות מהצורך הפיזי, ויש טוענים אפילו שהוא הבסיס להשרדותנו בעולם המודרני. התחליף האנושי לכיס הקנגרו, לכנפי הציפור, לפיו של הדג ולפרוותו של הקוף, הוא המנשא. ימיו של המנשא עתיקים והוא מופיע בתרבויות קדומות ושונות, עשוי בד או עור. במקומות קרים הוא עשוי שמיכה מחממת, ומלופף בצורה מיוחדת השומרת על התינוק ונוחה למשתמש. שימו לב להחזקה של האסקימואים בערבות הקרח, או לזו של האפריקאים בג'ונגלים. היא דומה, אבל עם התאמות לתנאי סביבת החיים המיוחדת. המנשאים החדשים, מנשאי המאה – 21, הם, כצפוי, מתוחכמים יותר, קורצים באמצעות גימיקים אופנתיים, במבחר רב של דגמים, וכן, גם אינם זולים. הם נוחים מאוד ליציאה מהבית (חוסכים עליה לאוטובוס עם העגלה, למשל). הם מצויינים בבית, כשחייבים לעבוד ושתי הידיים עסוקות, ובעיקר חשובים לתינוק הזקוק לקרבה.

שי זילברבוש, מטפל ב "צעד ראשון" מרכז להנחיית הורים בליווי התפתחות הילד בשיטה המבוססת על שיטת פלדנקרייז, ומנחה את ההורים כיצד עושים שימוש נכון במנשא: "אני עובד על ההתפתחות המוטורית של הילד, איך לקדם אותה וליצור סביבה מתאימה לגידולו. גם ההורים מהווים סביבה עבור התינוק, ולכן צריכים להתאים עצמם לצרכיו. בחודשי חייו הראשונים התינוק מרגיש ביטחון כשהוא מוחזק בידיים, אבל קשה להחזיקו זמן רב. אחרי עשר דקות השרירים מתעייפים וחשים כאבי גב וצוואר. המנשא מאפשר לתינוק את התנאים המתאימים להם הוא זקוק ומאפשר להורים לשמור על יציבה מתאימה".

מנשאי שק – הרטרו כבר כאן

בסרטים המתעדים את ימיו האחרונים של שבט נידח, מציץ לעיתים קרובות תינוק פעור עיניים, כולו שלווה ועניין בעולם החיצוני ממקומו הבטוח, מאחורי גבה של אמו. את המנשא יש לשאת כתכשיט יקר, ואפשר להתשמש בו במגוון צורות ותנוחות, מיום הולדתו של התינוק ועד שמשקלו מגיע לשלושים ק"ג. תלוי כמובן בכוחו של ההורה ובממימדיו. המנשא מוצע בגדלים שונים, בהתאם לממדי ההורה (לא ממדי הילד).

זילברבוש מעדיף את מנשאי השק. " בחרתי בהם מכיוון שהם עוטפים את התינוק בצורה מלאה. כך נוצר אצלו דימוי של תחושת רחם. שאר המנשאים לא נותנים תחושה של עטיפה ובטחון. התינוק במנשאים אחרים תלוי ולא עטוף, וזה מה שעושה לדעתי את כל ההבדל".

מה קורה לתינוק במנשא מבחינה פיזית?

"ככל שהתינוק מרגיש יותר עטוף, הוא יכול להרפות את השרירים. ככל שיש שטח רחב יותר שעוטף אותו, הוא מרגיש יותר ביטחון ותמיכה. כתוצאה מכך המערכת מאפשרת הרפייה מוחלטת של השרירים, נשימה יותר קלה ונינוחה, ופעולה טובה של מערכת העיכול המונעת גזים או מפחיתה אותם מאוד".

זילברבוש אומר שמתח השרירים של תינוקות גבוה. לכן הגוף שלהם נוקשה וקשה להם להיות בתנועה. הגוף הנמצא במצב רפיון במנשא משפיע על יכולתו של התינוק להתהפך, לזחול ובכלל להתפתח. תינוק הגדל עם מנשא, יותר נינוח ופנוי ללמידה ולקליטת מידע, ולא לעסוק רק בהשרדות. הוא גם ישן יותר טוב בתוך המנשא ומחוצה לו".

איך מניחים את התינוק במנשא?

"הורים רבים נוהגים להכניס את התינוק למנשא במצב מעורסל. כך הוא נראה להם מקומט וזה לא נכון. הגב לא צריך להיות ישר. הגוף של התינוק רך ותנועתי והוא מסתגל לגוף ההורה, כמו ברחם. לא צריך לפחד מזה שהוא שוכב בצורה מפותלת".

התלונה היחידה ששמענו מהורים, המרוצים ממנשא השק, היא שבקיץ הישראלי חם איתו מאוד, ולכן הם מעדיפים בימים חמים במיוחד לעבור למנשאי גב.

דורי בר לב, אמא לשניים, מרפאה בעיסוק בהכשרתה, העוסקת בהדרכת הנקה ובייבוא מנשאים, אומרת שמאחורי הנשיאה במנשא שק עומדת התפיסה שהתינוק נכנס לעולמה של האם.

במנשאים שדורי מייבאת יש תקן המבטיח על שמירה מתקלות וסכנות, והם מאפשרים נשיאה בטוחה, כשהידיים משוחררות לחלוטין. מנשאי השק מיובאים מארצות הברית או מיוצרים בארץ, בעיקר בייצור עצמי. חלק מהמנשאים נמכר עם חוברת וקלטת הדרכה, שמאוד עוזרת ללימוד התנוחות השונות האפשריות. המנשאים לא נמכרים בחנויות הרגילות אלא דרך ספקים עצמאיים המפרסמים מודעות בעיתונים או במרכזי הורות והנקה. מחיר מנשא השק הוא ב – 250 שקל.

מנשאי בטן – מבט על העולם

השפע, הצבעוניות והמבחר, מפתים ומבלבלים בענף מנשאי הבטן. נאוה עינבר מרשת שילב ממליצה לבחור את המנשא לפי נוחיות ההורה וגודל הילד. תמיד כדאי לנסות את המנשא בחנות, לפני שמחליטים על הרכישה. עוד מומלץ לבדוק שהמנשא עומד בתקן הבטיחות של מכון התקנים. בשוק מוצגים מספר סוגים של מנשאי בטן. המנשא הדו צדדי מאפשר לשאת את התינוק עם הפנים לאם וכלפי חוץ. הוא מתאים לתינוק מיום היוולדו, בעל מרחב ראייה נוח, ויש לו תומך גב רחב השומר על צוואר התינוק, רצועות כתפיים ומותניים רחבות, המאפשרות הליכה נוחה. מנשא נוסף הוא מנשא קדמי בלבד, בעל רשת לאיוורור התינוק, חגורות וכתפיות מרופדות וסינר הנקה. יש גם סוג אחר של מנשא קדמי, עם משענת מרופדת לתמיכה בראש, בצוואר ובגב התינוק, ויש לו גם סינר הנקה, כיס לחפצים ורוכסן הנקה. מחירי המנשאים נעים בין 150 ל – 200 שקל.

המלצות שימושיות להורים, תינוקות ומנשאים

 • לבדוק לפני הרכישה את המנשא (כולל תו תקן)
 • למדו מראש כיצד להתמש בו. למשאים מצורפת בדרך כלל חוברת הסבר ו / או קלטת.
 • אם לא נוח לכם, משהו לא בסדר במנשא או באחזקתו.
 • לכו איתו בכל מקום: בבית ובחוץ.
 • התנועה עם המנשא מאוד טובה לילד וגם לא מכבידה על איברים מסוימים אצלכם.
 • שימו לב ששרירי הגב והבטן שלכם יהיו רפויים, והמשקל יהיה על הרגלים ולא על הגב.
 • כדאי לגעת בתינוק הנמצא במנשא. המגע מוסיף לביטחונו וגם להנאה שלו.
 • אפשר גם לנוח על המנשא על כורסה. התינוק ייהנה לישון צמוד לגופכם.
 • אפשר לכבס את המנשאים במכונת כביסה.

מנשאי גב – אנחנו גדלים

מנשאי הגב נועדו לזאטוטים גדולים יותר, השוקלים שישה עד שמונה עשר ק"ג. הם בנויים כמו תיקים תרמילאים, ויתרונם הגדול הוא נוחות נשיאת הפעוט בטיולים, כשאי אפשר להשתמש בעגלה והילד עדין לא הולך כמו הגדולים.

בחנויות מוצע מבחר עצום של מנשאי גב, כשהשוני בינהם הוא העיצוב, התמיכה בגב המבוגר והאביזרים הנלווים. לפני שאתם מחליטים לצאת למסע בשכונה עם המנשא, כדאי מאוד שתנסו אותו פרק זמן סביר. בדקו שהמנשא באמת נוח לכם, ורק אחר כך אפשר להתפנות לצבעים, לתיקים הנלווים ולשמשיות. אביזרים נוספים וחשובים במנשא הגב הן הידיות המתקפלות ההופכות את המנשא לכיסא ומאפשרת הורדה ונשיאה של המנשא גם כאשר אתם לבד. בדקו שהריפודים ניתנים להסרה ולכיבוס, ושמגן השמש לתינוק באמת מגן. מחירי המנשאים נעים מ – 300 עד 700 שקל. דרך אגב, קיימים מנשאי גב עם גלגלים, שאפשר בקלות להפוך לעגלה נוחה. אנחנו לא מצאנו כאלה חנויות בארץ אבל בחו"ל וגם בארץ נצפו כמה בני מזל עם מנשאים כאלה.

גברת, נוח לתינוק במנשא?

כל מי שעבר ברחוב עם מנשא מכיר את השאלה הנצחית: "התינוק לא יחנק ככה?". "לא". אומר זילברבוש. "התינוק נמצא קרוב להורה. ההורה צריך לראות את פניו, לראות שהוא נינוח, להיות איתו בקשר עין כל הזמן. כך אפשר למנוע בעיות".

ככלל, כל המרואיינים שהתראיינו לכתבה זו, לא יודעים על נזקים שנגרמים לתינוקות מנשיאה במנשא, וכן לא נמסר על מקרים כאלה במשך השנים הרבות בהן נעשה שימוש במנשאים.

קורה לפעמים שתינוקות מסרבים להיכנס למנשא. מה לעשות?

"הסיבה שתינוקות לפעמים מתנגדים להיכנס למנשא, היא שהגוף שלהם עדין בצורת קשת, וטונוס השרירים שלהם גבוה מדי. לא צריך לוותר במצב כזה, כי דווקא השארת גופם במצב כזה יכולה ליצור בעיות התפתחות בעתיד. כדי למנוע התנגדות גדולה מדי, אפשר להכניס אותם למנשא כשהם ישנים, לגעת בהם פעמים רבות ולהרבות בתנועה עם המנשא עד שיתרגלו לתנוחה". עם זאת, אומר זילברבוש, "אנחנו לא אינדיאנים, ולא צריך גם להגזים בהחזקת התינוק במנשא. אחרי שעה, פחות או יותר, אפשר להניח את התינוק במקום אחר. הגוף המערבי שלנו לא בנוי לסחיבות ממושכות. טוב גם שהתינוק יהיה בתנועה, למשל על הרצפה".

ברור שהילד לא ישהה במנשא עד הצבא, אבל כפעוט קיימת ההתלבטות – עד מתי?

"כל זמן שאתם רוצים להיות ביחד. אין נוסחאות", אומרת דורי בר לב. "יש ילדים שמספיקה להם הסימביוזה הזו בשלב מוקדם, ואחרים יזדקקו לנשיאה זמן רב יותר. למעשה, מה שחשוב הוא לשאת את הילד, פחות חשוב האמצעי".

תכל'ס

 • המנשא מאפשר לתינוק את התנאים המתאימים להם הוא זקוק ומאפשר להורים לשמור על יציבה מתאימה.
 • קיימים סוגים שונים של מנשאים.
 • מנשאי השק עוטפים את התינוק, מסייעים בהרפיית מתח השרירים, בנשימה יותר קלה ובהפחתה בגזים.
 • המנשא הדו צדדי מאפשר לשאת את התינוק עם הפנים כלפי גוף ההורה או כלפי חוץ. יש לו תומך גב והוא נוח לתנועת ההורה.
 • מנשאי הגב מתאימים לגדולים יותר ונוחים להליכה ולטיול.
 • אם משגיחים על התינוק במנשא, אין סיבה שייגרם לו נזק בנשיאה.