על נעליים והליכה

זו אחת משאלות "מיליון הדולר" של ההורים.

מתי כבר אפשר לקנות נעליים? האם צריך נעליים?אילו? וכדומה.
אל חלק מהשאלות הללו אני רוצה להתייחס . 
באופן עקרוני לכף הרגל האנושית יש את כל הדרוש מבחינה אנטומית בכדי לשאת את התינוק, ולשרת את מטרת ההליכה והיציבה.תינוק המתהלך על חול, דשא, ושאר המשטחים הטבעיים, משתמש בכפות רגליו כך שהן מסתגלות למשטחים ולמרקמים השונים.כף הרגל מתעצבת בהתאם למשטח.לכף הרגל האנושית יש יכולת מדהימה של גמישות ותנועתיות' וחשוב שהתינוק יממש את מלוא יכולת כף הרגל.מימוש יכולות אלו משפיע על היציבה העתידית ותפקודי עמוד השדרה והגב  
מתי אם כן צריך נעליים?,מטרת הנעל הינה למנוע מכף הרגל חשיפה לגורם שיפריע לו בהליכה.לדוגמא חום מוגבר או קור' גורם סביבתי פוצע וכדומה. כל אלו מהווים גורם מפריע להליכה ודורשים כיסוי של כף הרגל.

במידה והמשטחים בהם נמצא התינוק הינם בטיחותיים ומתאימים , חשוב לחשוף את התינוק להשתמש בכפות רגליו כמה שיותר, ובעיקר תוך הסתגלות למשטחים השונים והחדשים המצוינים קודם לכן.

בהתייחס לכל העובדות שציינתי , נעל בעלת סוליה רכה וגמישה אשר מהווה כיסוי לכף הרגל, ועדיין מאפשרת את מירב היכולות האנטומיות הטבעיות, הנה המתאימה ביותר לתינוק.

מאוחר יותר,ולאחר שהתינוק רכש מיומנות הליכה סבירה,יש לחשוב על רכישת נעל בעלת סוליה רכה אך בולמת זעזועים שכן את רוב זמנו יבלה התינוק שלנו על משטחים לא טבעיים, וקשים יתר על המידה כגון מרצפות,אספלט וכדומה.

חשוב לציין, שבמקרים מיוחדים יש לשקול רכישת נעליים מיוחדות אשר נותנות מענה אורטופדי. במקרים אלו יש להתייעץ עם איש מקצוע מוסמך.