משחררים לחץ

כל מי שמתמודד עם תינוק הסובל מכאבי בטן, ובכלל עם תינוק סובל, מכיר היטב את התחושה האיומה של תסכול על חוסר האונים וחוסר האפשרות לסייע לו להתגבר על הכאב. מה עושים כשתינוק צורח ומתכווץ והרופא אומר  "שאין מה לעשות"? מתברר ששיטת פלדנקרייז, המוכרת מאוד כטיפול למבוגרים, יעילה גם כאמצעי להקלה על כאבי הבטן של התינוק בחודשי חייו הראשונים. ההורים יכולים ללמוד את הטכניקה במפגש אחד.

"חשוב לנסות להקל על הכאב שהתינוק חש, במיוחד אם המצוקה נמשכת יותר משבועיים שלושה", אומר שי זילברבוש, מורה לשיטת פלדנקרייז המתמחה בטיפול בתינוקות ובילדים, ומלמד בקורסים למורים לפלדנקרייז  בארץ ובחו"ל. לדבריו עבודה לפי שיטת פלדנקרייז עשויה להקל מאוד על מצוקת הגזים אצל תינוקות. 

"כל טראומה, גופנית או נפשית, שהתינוק חווה למשך זמן ממושך יחסית, אפילו אם היא טראומה חולפת, מותירה את חותמה בכל רמות הזכרון של התינוק", הוא מסביר. "גזים גורמים לחוויה של כאב עז, הגורם לכיווץ כל המערכת. תבנית הכיווץ עלולה להישאר חרוטה בזיכרון הגופני של התינוק, אפילו כשהגזים חולפים והתינוק ממשיך להתפתח".

עקרונות השיטה

העבודה לפי שיטת פלדנקרייז מתייחסת למנגנוני הלמידה של המוח, ובכך אין הבדל בין מבוגרים לבין תינוקות. "בעבודה לפי שיטת פלדנקרייז אנו מתייחסים לבחירה של המוח – במקרה של גזים, המוח בוחר להתכווץ. התרגול עובד עם השריר, כלומר עם התבנית של המוח, מדגיש אותה, ואחר כך מציע למוח תוכנית חדשה. "היות שהתבנית החדשה נוחה יותר ומשרתת בצורה טובה יותר את הצרכים של הגוף, המוח מאמץ את התבנית החדשה (במקרה הזה את השיחרור) במקום את התבנית הישנה (הכיווץ)".

התרגול

זילברבוש טוען כי התרגול פשוט: "הביטו בתינוק בזמן התקף גזים: הידיים שלו וכפות הרגליים שלו מכווצות. הוא כולו מתכווץ ואנו נעבוד איתו על הכיווץ הזה, כדי שבסופו של דבר נסייע לו להתשחרר: תחילה נעבוד "עם הכיווץ" כלומר נגרה את הידיים ואחר כך את הרגליים כדי להדגיש את הכיווץ ואפילו לחזק אותו. נחזק את הפעולה שהמערכת עושה באופן טבעי. נחפון את כפות הידיים של התינוק בידיים שלנו, ונלך עם תנועת הלחיצה של התינוק. אחר כך נרפה את המגע, ונניח את כף היד של התינוק על הרצפה, ועליה נניח את כף היד שלנו.  התינוק מייד "ידחוף" את הרצפה, ואז כשהמערכת שלו תעבור לתבנית של תנועתיות ושחרור, הוא ישחרר את הגזים. נחזור על פעולה זו עם הרגליים".

מדוע יש להתחיל את העבודה בהדגשת תנועת הכיווץ?

"כאשר לתינוק יש גזים ואנו מדגישים את תנועת הכיווץ ואפילו ממשיכים אותה, אנחנו מזכירים למוח שהוא מבצע פעולה של כיווץ ומונעים מהכיווץ להפוך תבנית קבועה". זילברבוש אומר כי הסטת תשומת הלב של התינוק אל "הפריפריה" של הגוף היא חשובה מאוד, ובייחוד בזמן שהתינוק מכווץ.

"כשהתינוק מתכווץ מכאב, כל תשומת הלב של מערכת העצבים שלו מרוכזת במקום הכאב ו"שוכחת" את הידיים ואת הרגליים, ואז הכיווץ מתגבר. כשמסיטים באמצעות מגע את תשומת הלב לפריפריה של הגוף – המערכת משתחררת".

שי זילברבוש פתח אתר אינטרנט המציג את שיטת פלדנקרייז ואת הטכניקות השונות ליישומה. בנוסף, האתר מציע להורים פתרונות ראשוניים להקל על המכאובים של התינוק. כתובת האתר: www.feldenkrais.co.il

הנקה עוזרת לשחרור

יניקה בעיצומו של התקף גזים עשויה להקל על התינוק. "היניקה מפעילה שריר טבעתי (הפה) בצורה של כיווץ ושחרור,ובאופן זה גורמת להפעלה של שרירים טבעתיים נוספים בגוף. כך היא מגרה את הקיבה ואת פי הטבעת לעבוד בצורה של כיווץ ושחרור, והגזים יכולים להשתחרר".

לעיתים כשהיניקה מן השד (או המציצה מן הבקבוק) אינה שלמה, היניקה החלקית היא הגורם להיווצרות גזים אצל התינוק "לעיתים פעולת היניקה של התינוק מן השד או המציצה מן הבקבוק אינה שלמה בייחוד כשמדובר בתינוקות קטנים או חלושים במיוחד. במקרה של יניקה חלקית שבה האחיזה של הפה את הפיטמה היא אחיזה חלקית, יש כניסה של אוויר אל מערכת העיכול. במקרה כזה חשוב לנסות לחזק את פעולת היניקה ע"י תרגול של השפתיים, הלשון וכל אזור הפה. בעזרת אצבע מגרים את השפתיים  של התינוק מלמעלה למטה ואחר כך גם מצד לצד. רצוי להפעיל מגע בכל אזור הפה כדי שיגרה את כל האזור, גם את הלשון, שתהיה רכה ותנועתית יותר, אבל לא רק את השרירים אלא גם את העצמות".

כל מי שמתמודד עם תינוק הסובל מכאבי בטן, ובכלל עם תינוק סובל, מכיר היטב את התחושה האיומה של תסכול על חוסר האונים וחוסר האפשרות לסייע לו להתגבר על הכאב.  "כשלהורים יש ביטחון בפעולה שהם עושים, הם יכולים לסייע מאוד לתינוק", אומר שי זילברבוש. "חשוב לא לאבד את העשתונות ולא להידבק במצוקה של התינוק. יש דרכים פשוטות רבות. כולן באמצעות מגע, שעשויות לסייע לתינוק. אחדות מן הפעולות ההורים מבצעים בצורה אינסטינקטיבית. למשל: לטפוח על איבר כלשהו, לאו דווקא על האיבר הכואב לתינוק, גם על הרגל או על היד. טפיחה קצבית ומונוטונית עובדת על העיקרון של היפנוזה. מערכת העצבים שלנו מושפעת ממקצביות ומימונוטוניות. שיר ערש הוא דוגמא לאמצעי המשלב ריתמוס קבוע ומונוטוני כדי להשפיע על מערכת העצבים. טפיחה מונוטונית כמו גם נדנוד בעגלה, או נענוע על הידיים עשויים להועיל ולהרגיע".

כל התרגילים שנועדו לסייע לתינוק להתגבר על כאבי הבטן של החודשים הראשונים הם פשוטים ליישום ולביצוע. זילברבוש אומר כי בדרך כלל די בהסבר חד פעמי הניתן במפגש אחד, ואחר כך ההורים מתרגלים בעצמם בבית 
עם התינוק.

תכל'ס

  • אפשר להקל על תופעת הגזים אצל יילודים באמצעות שיטת פלדנקרייז.
  • הטיפול הוא באמצעות הדגשת הכיוון, ואחר כך הקניית הפעולה ההפוכה, במקרה זה – פעולת השחרור.
  • היניקה עוזרת לשחרור הגזים, בתנאי שהיא מתבצעת נכון.
  • פעולות פשוטות של ההורה עשויות להקל על הכאבים של התינוק.
  • טכניקת העיסוי בשיטת פלדנקרייז פשוטה, וכל הורה יכול ליישמה.  

"משחררים מגבלות" הורים וילדים  גיליון ספטמבר 1998

10