מדוע לא להושיב תינוקות

"הוא אוהב לשבת למה לא לעזור לו" ?

 אמירה זו אני שומע לעיתים קרובות אצל הורים והם בדרכם שלהם באמת צודקים . כך הוא יכול לראות ולשלוט על הסביבה,קל לו יותר להרים את הראש. הוא יכול לשחק בישיבה וכן הלאה. מאידך בשכיבה על הבטן יכולת הראיה שלו מוגבלת והוא צריך להניע  הרבה יותר את גופו ולהתאמץ,בכדי להביט לצדדים הוא חייב להניע את חגורת הכתפיים ובכדי להביט קדימה הוא חייב להרים את הראש ולאמץ את הגב. 
הרבה יותר קל לעזור לילד ולהושיב אותו מאשר לאפשר לו ללמוד לבד ולעבור את כל שלבי ההתפתחות בעצמו.
הסיבה העיקרית שהורים מושיבים את הילדים היא העובדה שהם אינם אוהבים להיות על הבטן ומוגבלים ביכולתם לבצע פעולות .בשכיבה על הבטן הם מקטרים ובוכים ולכן ההורים מושיבים .כל זה מתחיל מההנחיה הבסיסית של לא להשכיב תינוקות על הבטן.

במידה ותינוק מתפתח נכון הוא כן נהנה משהיה על הבטן ויכול לבצע מגוון של פעולות:

 – לשחק על הגב
 – להתהפך אל הבטן וחזרה 
 – לומד להעביר משקל ולהישען על יד אחת
 – מגלה ניסיונות לזחילה
 – קיימת הזדקפות גבוהה כלפי מעלה
 – דחיפת ידיים והרמת ראש וחזה
 
בכדי שהתינוק יפתח מיומנויות אלו נדרשת גם הפעלה ומשחק בשיתוף של ההורים אתם יורדים ומתיישבים לידם ומפעילים אותם ,זה לא מספיק להניח להם כמה צעצועים ולתת להם לשחק לבדם, הם זקוקים לסביבה משתנה שאתם יכולים להעניק להם על ידי משחק משותף. כמו כן הם זקוקים לביטחון שאתם מעניקים להם מעצם נוכחותכם, דבר המאפשר להם לבלות הרבה יותר זמן על הרצפה ופחות זמן על הידיים. 
טיעון חשוב נוסף לגבי הושבת ילדים הוא, שהגב לא בנוי עדיין לישיבה. כאשר מושיבים ילד שלא למד להתיישב עצמונית, הגב יהיה כפוף מדי או זקוף מדי.
בשני המקרים שיווי המשקל עדיין גרוע ולא התפתח כהלכה,הילד  לא יכול להעביר משקל כי אז הוא עלול ליפול.
בכדי ללמוד להניע את עצמו הוא צריך ללמוד להעביר משקל ולהישען על הידיים ומשם לעבור לעמידת שש. מיומנות זו אפשרית רק אם הוא למד להתיישב משכיבה על הבטן ולא משכיבה על הגב. 
התיאור הבא מציג את המהלך ההתפתחותי הנכון .נכון מדוע? מפני שהתינוק מתנהל על פי מערכת חוקים ביו מיכניים בדיוק כפי שלמכונית יש את חוקי התפקוד הנכונים שלה. 
התינוק שוכב על הבטן חש נוח בתנוחה זו, דוחף בעזרת הרגליים ומתקדם על הגחון או דוחף בעזרת הידיים נשען על הברכיים ועובר לעמידה על שש ומשם לומד לזחול קדימה או מטה את ישבנו הצידה ואחורה  מנתק את ידיו מן הרצפה ומתיישב. 
הורים רבים פונים אלי היום ומספרים שהילדים בני שנה ומעלה ומתקשים בעמידה ובהליכה. אני מסביר זאת בהיעדר הכנה מספקת של מערכת שיווי המשקל,מערכת השרירים וקושי ביכולת התיאום שבין הגפיים והגב.
בכדי שתינוק יעמוד וילך ,התינוק זקוק לשרירים חזקים ואלו נבנים כתוצאה מתנועה וכתוצאה מגירויים של מערכת שיווי המשקל,במידה ואנו מושיבים את הילד הוא אינו מתנועע ואינו מפתח את יכולת העברת המשקל.נקודה חשובה נוספת היא שהתינוק זקוק לתיאום בין חלק גוף עליון לחלק גוף תחתון ומיומנות זו נרכשת כתוצאה מהזחילה. במהלך הישיבה רק הגב מתפקד, ואילו הרגליים  לא לוקחות חלק בתהליך וכתוצאה מכך אינן מוכנות דיין לשאת את משקל הילד בזמן העמידה.