כף רגלו הקטנה

מאת שי זילברבוש, מנהל ומייסד מכללת צעד ראשון להכשרת מדריכים להתפתחות תינוקות

היא קטנטנה, היא רכה, היא רגישה והיא מאוד מאוד חשובה. כף רגלו של התינוק היא אחד האיברים החשובים בגופו כנושאת את גופו ותומכת בו, מעודדת את מערכת שיווי המשקל ותורמת ליציבה טובה ולהליכה נכונה.

רפלקסולוגיה, אבנים חמות, שמנים ריחניים וקרמים רכים- בכל דרך שלא תסתכלו על זה, מגע בכפות הרגליים הוא מהדברים הנעימים שיכול אדם לבקש, וכשמדובר בתינוקות ובפעוטות- הוא אף חשוב ביותר. המגע בכלל הוא צורך התפתחותי סנסומוטורי ובסיסי של האדם. המגע נקלט במערכת החושים, הכוללת בתוכה את חמשת החושים המהווה תשתית להתפתחות רגשית, פסיכולוגית וחברתית ומשמשת כחוליה מרכזית בקשר של האדם עם עצמו ועם סביבתו. התחושה עוברת אל המוח לצורך פענוח והתארגנות, והתגובה מגיעה מהמוח דרך מערכת העצבים אל השרירים.

לכף הרגל יש את הייצוג השלישי בגודלו במוח, לאחר הפה וכפות הידיים, ולכן המגע בה יוצר השפעה חזקה וישירה כל מערכת העצבים. מכאן אפשר לראות אנשים שממש 'מכורים' למגע זה וירצו בו עוד ועוד, ואחרים שמגיבים בצורה הפוכה לגמרי- נרתעים ממגע בכף הרגל או נמנעים ממנו לגמרי מכיוון שהתחושה שהם מקבלים אינה נעימה. אצל תינוקות קיימת תגובה רפלקסיבית למגע כזה ולכן עיסוי כף רגלו של התינוק יהיה רק כשהתינוק רגוע לגמרי ורק בחלק ממגע או עיסוי כולל של כל הגוף, כשהוא כבר מכיר את התחושה על גופו ויכול להכיל אותה גם בכפות רגליו.

הכי תנועתית

כף רגלו של האדם מורכבת מ-25 עצמות שונות, כשכל עצם יכולה לנוע בצורה יחסית לשאר העצמות, דבר המקנה לכף הרגל יכולת תנועתית מפותחת. מגע בחלקים שונים של כף הרגל יגרום לעצם שבה נוגעים להגיב ולשנות את תנועתה היחסית לגבי שאר העצמות. לדוגמה, כאשר אנו דורכים על משטח קשה וישר תהיה תנוחת עצמות כך הרגל שונה מאשר כשנפסע על חול או על דשא וכדומה. מכאן, מגע או עיסוי בכפות הרגליים של התינוק או הפעוט ייצור תגובה דומה ויעודד את התנועתיות של היחס בין העצמות.

שיווי משקל מתחיל מהרגל

אם לא די בכך, מתברר גם שחלקה הגדול של מערכת חשובה נוספת נמצא גם הוא אצלנו בכף הרגל, מערכת שיווי המשקל. המידע שמגיע כתוצאה מלחץ שונה על אזורים שונים בכף הרגל נותן למוח את האינפורמציה לגבי הימצאות הגוף במרחב. ולכן, ככל שכף הרגל יותר רגישה מבחינת יכולת החישה- מערכת שיווי המשקל של אותו תינוק או אדם עובדת טוב יותר. 
באשר למגע, הוא יכול להיות גם עיסוי עמוק, עיסוי קל או רק מגע עדין מרפרף.  

אנו מציעים כתבה בנושא "חשיבות כף רגלו של התינוק" עם שי זילברבוש, מפתח שיטת "צעד ראשון, מנהל מכללת צעד ראשון והמרכז לליווי התפתחותי "צעד ראשון", מומחה להתפתחות תינוקות וילדים ומורה בכיר לשיטת פלדנקרייז.