הריון בתנועה

הקשר בין תנועתיות האישה ההרה להתפתחות העובר.
מאת: גלית מואב

"תנועתיות האישה ההרה חשובה ביותר להתפתחותו התנועתית של העובר ברחם ולאחר הלידה ולצורך הקלה על הלידה" אומר שי זילברבוש, מורה בכיר בשיטת פלדנקרייז, מומחה להתפתחות תינוקות וילדים שמנהל את מרכז "צעד ראשון" המיועד להנחיית הורים ותינוקות להתפתחות נכונה ותקינה באופן פרטני ודרך סדנאות.
את גילה נחום שנמצאת בשלבי הריונה השני פגשתי בסדנא אצל זילברבוש. נחום מספרת כי בקושי סחבה את חודשי ההריון האחרונים עם גיא (היום בן שנתיים) נחום: "הרגשתי לחץ על הבטן ובקושי יכולתי לזוז, חשבתי שכנראה עלי למעט בתנועה ודידיתי בכובד ממקום למקום." גיא נולד וההתרגשות הייתה גדולה מאוד אבל מייד בלטה נטיית ראשו לצד שמאל. נטיית הראש הפריעה להנקה ולהתפתחות התנועה ושלחה את ההורים הצעירים למסע במטרה לשחרר את הצוואר ולאזן את עמוד השידרה של הילד. המסע הסתיים בייעוץ אישי אצל זילברבוש שלימד את ההורים כיצד לעזור לגיא להפעיל את התנועתיות הנכונה של הכתפיים ובצוואר של בנם והבהיר להם את הקשר בין היעדר התנועה של נחום לבין הקושי בהתפתחותו של גיא.

מה הקשר בין תנועתיות העובר לתנועתיות האישה ההרה?

זילברבוש: "כולם מדברים על התפתחותו הפיזית והנפשית של התינוק ברחם ולא פעם שוכחים שההתפתחות התנועתית של התינוק, גם היא מתחילה ברחם. מרגע שהתינוק יוצא מורכבת ההתפתחות משלוש תנועות עיקריות. כפיפה – הזדקפות, סיבוב וכפיפה צידית.העובר זקוק למרחה שיאפשר לו לתרגל תנועות אלו ברחם ללא הפסקה.אצל חלק מהילדים אפשר לראות מוגבלות בהתפתחות התנועתית ומבנה שלד בעייתי שהם לעיתים תוצאות של מגבלות תנועת האישה ההרה או תוצאות הרגלי יציבה לא נכונים שלה.

האם ניתן לפעול לשיפור התנועתיות של האישה ההרה?

"מסר שעובר לנשים מעודד אותן לחזק את שרירי הבטן" אומר זילברבוש, ומפתיע בהודיעו כי אצל כולנו שירי הבן חזקים (למעט חולים המרותקים למיטתם זמן רב) וכי הקושי שלנו לבצע כפיפות בטן נובע דווקא משרירי גב וירך מכווצים שאינם מאפשרים – לגב להתכופף. חשוב שאישה תלמד להתנועע ולהפעיל את גופה גם בכיוונים אותם אין היא מכירה. עליה להכיר יכולות תנועה חדשות כמו למשל היכולת להתכופף ולאפשר לגב להתכופף, ולא כפי שמלמדים להתכופף מהברכיים. (הוראה שמטרתה להגן על אנשים שסובלים מבעיות גב תחתון). נשים ללא בעיית גב תחתון יכולות להתכופף קדימה, הצידה ולהסתובב סביב צירן. תנועות עיקריות שעליהן מבוסס תפקוד תנועתי תקין של האדם. אין להימנע מתנועות אלו.

נשים רבות חשות קושי בנשימה שנובע בעיקר מלחץ של הרחם עלהראות. באופן אנטומי הרחם והבטן אמורים לצנוח כלפי מטה אל קרקעית האגן כדי שהראות ובית החזה יהיו חופשיים לנשימה. הלחץ שנוצר על הראות נובע משרירי בטן וחזה מכווצים מידי או חזקים מדי ולא כפי שנוטים לחשוב משרירי בטן חלשים מדי. תרגול תנועות דוגמת פלדנקרייז עוזר לפתור בעיות נשימה וכאבי גב.

נחום מספרת שלא הרבתה להרגיש את התנועתיות של גיא בבטנה וכי כיום בהריונה השני עם סיום כל שיעור פלדנקרייז העוברה שבבטנה כאילו רוקדת משמחה ומתנועעת בעוז. האם תנועתיות העובר שמורגשת על ידי היא חיובית?

זילברבוש: "העובר נע ברחם כדי לתרגל את התנועות. כאשר שרירי הבטן מכווצים מידי הם מהווים מבחינה אנטומית חגורה שמקיפה גם את הבטן וגם את הגב. חגורה זו קטנה ולוחצת בהיקפה והיא מצרה ומפריעה ליכולת הרחם להתרחב. היות והרחם לא יכול להתרחב, מתקשה העובר להתנועע ולהתפתח.

האם ניתן להימנע מהליכת הברווז האופיינית לנשים בהיריון?

זילברבוש מצר על ההסכמה החברתית שרואה בדידוי ברווזי תופעה המחוברת להיריון. "ניתן להימנע משלב זה" הוא אומר: "על ידי הפעלה מודעת של חוליות הגב ויצירת קשר תנועתי בין האגן ובית החזה ובין בית החזה והראש ושמירה על תנועתיות יחסית בתוך חלקי הגוף. כאשר האישה ההרה מודעת לחשיבות התמועה ואינה מנצלת באופן המקסימאלי את התנועתיות של גופה, הסבירות שתוגבל בתנועתה נמוכה".

האם יכול תרגול תנועה בשיטת פלדנקרייז להקל גם על הלידה?

זילברבוש טוען כי פעמים רבות נזקקות נשים לחיתוך חיץ (אפיזיוטמיה) בגלל היצרות שרירי הנרתיק. לדבריו ככל שעמוד השדרה גמיש יותר והאישה מתכופפת ומזדקפת בקלות, כך עולה גמישותו של הנרתיק. עובדה זו מתייחסת לתהליך הטבעי ל כיווץ השרירים עם ההתכופפות. הכיווץ וההרפיה עם השחרור מפעילים את האזור ושומרים על גמישותו.

נחום מחייכת. כיום בחודש השמיני לאחר שעברה היריון מלא תנועה, אותו היא מכנה בחיוך "היריון הפלדנקרייז שלי" היא עדיין נעה בקלות מרשימה יחסית וטוענת כי יכולתה להתכופף, להזדקף ולהתפתח טובות כמעט כמו שהיו לפני ההיריון. היא ובן זוגה מחכים בכליון עיניים ללידה המתקרבת, משוכנעים שהפעם יהיה קל יותר, ורגועים יותר כי "כיום אנחנו יודעים יותר על ההתפתחות, על התנועה ועל ההורות והרבה מזה אנחנו חווים דווקא לבעיה של גיא שהוציאה אותנו לדרך".